۱۰ توصیه عالی از زبان کارآفرینان برتر
17
اردیبهشت

مطلب: ۱۰ توصیه عالی از زبان کارآفرینان برتر

۱۰ توصیه عالی از زبان کارآفرینان برتر

یادداشت هفتگی هاشم راعی مشاور و مدرس مدیریت

حتما برای بسیاری از ما پیش آمده که برای معرفی یک محصول ویا خدمت جدید به بازار دچار مشکل شویم و علیرغم سرمایه گذاری های مختلف، محصول ما از موفقیت لازم برخوردار نباشد. در این خصوص 10 توصیه ارزشمند از 10 نفر از کارآفرینان و صاحب نظران برجسته دنیای کسب و کار را جهت بهره مندی شما عزیزان به اشتراک می گذاریم ..

امید آنکه با بکار گیری این پیشنهادات به شکل کاربردی و در قالب یک چک لیست  عملی بتوانیم از تجربیات آزموده سایر شرکت ها و افراد صاحب نظر بهره مند شده و بقول برایان تریسی انرژی خودمان را صرف اختراع مجدد چرخ و روش آزمون و خطا نکنیم..

 

10 روش برای شناخت ایده‌ های عالی از زبان کارآفرینان را به قرار زیر مطرح می کنیم:

1- با دوام باشد
توصیه یان آرونویسچ، مؤسس و مدیرعامل Government Auctions
 
ایده‌های کسب‌وکاری که بتوانند نیاز مردم را برای دوره‌ای طولانی تأمین کنند موفق‌ترین ایده‌های دارای ریسک کارآفرین باید کسب‌وکار خود را برای دو، سه و ده سال مجسم کند تا بفهمد آیا محصول یا خدمات آن‌ها بعد آن مدت همچنان مطرح خواهد بود یا نه. از مد و رسوم دوری‌کنید چون آن‌ها ناگهان محو می‌شوند. اگر مطمئن هستید ایده‌ی شما راه‌حلی برای مشکلات مشتریان باقی خواهند ماند و در سال‌های آینده هم درآمدزا خواهد ماند، ایده‌ی شما یک ایده‌ی عالی برای کار است.
 
۲- مورد استقبال قرار بگیرد
توصیه کتی شی، مدیر بازاریابی
ایده‌های کسب‌وکاری عالی ظاهراً به‌وسیله‌ی یک منبع خارجی مثل سرمایه‌گذاران، مشتریان یا رسانه مورد استقبال قرار می گیرند.
۳- کپی‌برداری از آن راحت نباشد.
توصیه  دیوید هندمِیکر، مدیرعامل
بهترین ایده‌های کسب‌وکاری آن‌هایی هستند که به‌راحتی نتوان از آن کپی کرد. اگر یک ایده‌ی عالی وجود داشته باشد و موانع مورد کم باشند، مطمئن باشید از آن تقلید خواهد شد. کسب‌وکارهای جدید باید خیلی متفاوت باشند و موانع ورود زیادی داشته باشند، مثل پتنت ها تا در رقابت از شما دفاع کند.
۴- فروشنده‌ها به آن علاقه مند شوند.
توصیه یوگن لی، رئیس و مدیرعامل
بهترین مشخصه موفقیت میزان موفقیت یک کسب‌وکار میزان علاقه‌ای است که فروشندگان خارجی نسبت به آن نشان می‌دهند، اگر کسب‌وکارهای جانبی متقاضی محصولات شما هستند تا کسب مخاطب کنند، آنگاه می‌توانید مطمئن شوید احتمالاً طرح شما سودآور خواهد بود.
۵- جاذبه‌ی آنلاین داشته باشد.
توصیه جاش والر،
یک‌راه برای اطمینان از توان بالقوه‌ی یک ایده، ساخت یک سایت ساده است تا ببینید آیا مشتریان به آن علاقه نشان می‌دهند یا خیر. نام شرکت، لوگو و معرفی مختصری از ایده باید در سایت قرار بگیرد. همچنین افراد بتوانند در سایت عضو شوند و در لیست انتظار خرید قرار بگیرند. بعد به لیست مخاطبین خود ایمیل بزنید و از آن‌ها بخواهید سایت را چک کنند. اگر علاقه‌مند شدند در سایت عضو شوند و همچنین آن را با سایر افرادی که ممکن است از آن ایده خوششان بیاید آن را به اشتراک بگذارند. اگر در روز تعداد زیادی عضویت داشتید، احتمالاً شما ایده‌ای عالی دارید و آن زمان تعدادی مشتری دارید که می‌توانید با آن‌ها در تماس باشید.
۶- منحصربه‌فرد باشد.
توصیه کندال آلمریکو، مدیر سایت سرمایه‌گذاری
خیلی از کارآفرینان وقتی قلبشان شروع به تپش می‌کند، مردمک چشمشان گشاد می‌شود و دیگر نمی‌توانند به چیز دیگری جز ایده‌ی خود متمرکز شوند، فکر می‌کنند ایده‌ای عالی دارند. باید بدانید وقتی می‌توانید از عالی بودن ایده‌ی خود مطمئن شوید که هیجان خود را متوقف کنید، واقع‌گرایانه فکر کنید و با تمرکز کافی ایده‌ی خود را در گوگل جستجو کنید تا بفهمید هیچ‌کس قبلاً آن کار را انجام نداده است.
۷- قابلیت رشد و توسعه داشته باشد.
توصیه رالف کوینترو، مؤلف و مشاور، بنیان‌گذار موسسه مشاوره
من تعداد زیادی ایده‌ی خوب را دیده‌ام که شکست‌ خورده‌اند آنهم به دلیل اینکه کارآفرینان برای رشد و توسعه‌ی آن‌ها برنامه‌ریزی نکرده بودند.
۸ – قیمت مناسب
توصیه چارلی هاراری، بنیان‌گذار موسسه سرمایه‌گذاری .
درحالی‌که راه‌های زیاد برای حل مشکلات وجود دارد، ایده‌های عالی کسب‌وکاری این کار را به روشی ارزان‌تر از روش معمول بازار انجام می‌دهند. وقتی فهمیدید که شما می‌توانید یک مشکل منطقی را به طریقی که قابلیت رشد و توسعه داشته باشد، حل کنید، شما نه‌تنها باید ارزش تحویلی به مردم را تعیین کنید بلکه باید تعیین کنید آن‌ها حاضرند چقدر بابت آن پول بپردازند. وقتی قیمت مشخص شد، بعد می‌توانید ارزیابی کنید که راه‌حل شما ارزش کسب‌وکاری دارد یا خیر.
۹- مشکلی را حل کند.
توصیه مایک مک گی، کارآفرین و مؤسس مدرسه طراحی وب‌سایت
بهترین ایده های کسب‌وکاری آن‌هایی هستند که مشکلی را حل کنند. اگر مشکلی وجود دارد که بر زندگی شما، دوستان، خانواده و همکاران و غیره تأثیر گذاشته به‌احتمال‌زیاد این مشکل بر افراد زیادی که شما آن‌ها را نمی‌شناسید هم تأثیرگذار بوده است.
۱۰- مردم حاضر به پرداخت پول برای آن باشند.
توصیه ویل شروتر، مؤسس و مدیرعامل
تعداد مشتریانی که حاضرند پول بدهند، ارزش یک ایده و احتمال موفقیت آن را تعیین می‌کنند. یک ایده تا زمانی که مشتری برای آن نباشد یک ایده است. هرکسی می‌تواند یک ایده معمولی را بی‌اعتبار قلمداد کند، اما هیچ‌کس نمی‌تواند ایده‌ای با مشتریانی که حاضرند بابت آن پول بدهند را بی‌اعتبار بشمارد.

هاشم راعی مشاور و مدرس مدیریت