خلاقیت و نوآوری محکوم به بقاست و کپی کاری صرف محکوم به فنا!
19
خرداد

مطلب:چرا شرکتهای خلاق و نو آور زودتر مسیر برند سازی و موفقیت را طی می کنند؟!

چرا شرکتهای خلاق و نو آور زودتر مسیر برند سازی و موفقیت را طی می کنند؟!

یادداشت هفتگی هاشم راعی مشاور و مدرس مدیریت

نوآوری محصولات و خدمات جدید و ارزشمند از نگاه مشتریان و جامعه، یکی از نشانه های بلوغ شرکتهای فعال در عرصه ی کسب و کار می باشد. این مقوله صرف نظر از مرز و موقعیت جغرافیایی همواره به عنوان یک فاکتور تعیین کننده در خصوص قدرت نفوذ در انواع بازارهای مختلف محسوب می شود.
محصولات خلاقانه با سرعت بیشتری به فروش می رسند، گردش نقدینگی بالاتری دارند، به هزینه‌های بازاریابی و فروش سریالی نیازی ندارند و مشتریان وفادار تری را برای شما به ارمغان می آورند.

خلاقیت مادامی که نتواند به یک محصول ملموس و قابل استفاده و قابل مقایسه تبدیل شود، اسم نوآوری را به خودش نمی گیرد. به عبارتی نوآوری محصول به نتیجه رسیده ی یک ایده ی خلاقانه است.

اهمیت مفهوم خلاقیت و نوآوری در خلق یک برند ارزشمند تا بدان جاست که وجود آنرا به یک قانون نا نوشته در کسب و کار تبدیل نموده؛ و آنهم اینکه خلاقیت و نوآوری محکوم به بقاست و کپی کاری صرف محکوم به فنا!
خلاقیت و نوآوری در مراحل مختلف مورد توجه قرار میگیرد و تنها به طراحی اولیه خلاصه نمی شود.
به طور کلی خلاقیت و نوآوری در مراحل چهار گانه؛
طراحی محصول،
طراحی بسته بندی،
طراحی بازار و
طراحی استراتژی ورود به بازار و فرایندهای آن میبایست دیده شود.
توصیه همیشگی من در خلال سالها مشاوره و آموزش به فعالین حوزه کسب و کار این بوده است که برای این چهار بخش کلیدی درست و به اندازه هزینه کنید.
هر هزینه ای که برای این چهار بخش کلیدی در زمان مناسب صورت نگیرد، احتمال مردود شدن شما و سرمایه گذاری تان را دو چندان خواهد کرد.
متاسفانه مدیران و کارآفرینان زیادی را می شناسم که حاضرند میلیاردها تومان صرف تبلیغات کنند اما برای طراحی یک محصول خلاقانه که از مسیر کشف نیازهای پنهان مشتریان می باشد، اصلا هزینه نمی کنند!
تجربه ی مطالعه ده ها شرکت و کسب و کار مختلف چه در ایران و چه در سراسر دنیا نشان می دهد که برترین ها در هر حوزه ای آنهایی هستند که برای خلاقیت و نوآوری سرمایه گذاری می کنند و آنرا یکی از ستون های اصلی توسعه بازار و برند خودشان می دانند.
هاشم راعی مشاور و مدرس مدیریت